BUTGEM Örnek Başarılarıyla Bir Kez Daha Dünya Vitrininde

28.Temmuz.2017

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) bünyesinde her yıl yaklaşık 3 bin gencin meslek edinmesine imkan sunan BUTGEM, küresel ölçekteki tüm ticaret ve sanayi odalarını kapsayan 2017 Dünya Odalar Yarışması’nın en iyi ‘Eğitim ve Öğretim Projesi’ dalında finale kalmaya hak kazandı.

BTSO Eğitim Vakfı bünyesinde sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman yetiştirme konusunda çalışmalar yürüten Bursa Tasarı ve Teknoloji Geliştirme Merkezi (BUTGEM) başarıya doymuyor. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) 2015 İnsani Gelişme Raporu’nda örnek kurum olarak gösterilen ve Hindistan’da düzenlenen Meslek Becerileri Konferansı’nda dünyaya örnek proje olarak sunulan BUTGEM, şimdi de Dünya Odalar Yarışması’nın ‘En İyi Eğitim ve Öğretim Projesi’ dalında finale kalmaya hak kazandı. Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) ve Dünya Odalar Federasyonu (WCF) tarafından düzenlenen ve küresel ölçekteki ticaret ve sanayi odalarını kapsayan 2017 Dünya Odalar Yarışması 4 ayrı kategoride düzenlendi. 27 ülkeden 53 projenin başvurduğu yarışmada kapsamlı bir değerlendirme yapan jüri üyeleri BUTGEM’i ‘En İyi Eğitim ve Öğretim Projesi’ dalında finale kalan son 4 proje arasına aldı.

19 Eylül 2017 tarihinde Avusturalya’nın Sidney kentinde düzenlenecek olan etkinlikte finale kalan projelerin sunumları gerçekleştirilecek. 4 ayrı kategoride birinciliği elde eden projeler ise 21 Eylül 2017 tarihinde ‘10. Dünya Odalar Yarışması Ödül Töreni’nde duyurulacak.

BUTGEM’İN BAŞARISI ÜLKE SINIRLARINI AŞTI

Bugüne kadar 22 binden fazla gencin hem meslek edinmelerinde hem de mesleklerini geliştirmelerinde önemli katkılar sunan BUTGEM’in başarısının ülke sınırlarını aştığını belirten BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “BUTGEM uluslararası anlamda ne kadar önemli bir proje olduğunu göstermiş olduğu bu başarıyla bir kez daha gözler önüne serdi. Her yıl yaklaşık 3 bin gencimizin yararlandığı BUTGEM, sanayicimizin ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman sorununa da çözüm sunuyor. Ayrıca gerçekleştirilen yaz eğitim kurslarıyla da çocuklarımıza gelecekteki mesleklerine şimdiden hazırlanma fırsatı veriyor” diye konuştu.

BUTGEM’İN BAŞARISI GURUR VERİCİ

BUTGEM’in mesleki eğitim anlamında uluslararası arenada ülkemizi başarıyla temsil ettiğini ifade eden Başkan Burkay, “Dünyanın farklı ülkelerinden 53 projenin başvuru yaptığı bu yarışmada BUTGEM’in finale kalması gurur verici. BUTGEM’in Eylül ayında gerçekleştirilecek final töreninde de kendi kategorisinde birincilik ipini göğüsleyeceğine inanıyorum. BUTGEM’in bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, gençlerimiz uluslararası kurumlar tarafından örnek gösterilen BUTGEM’in eğitimlerine katılmaya davet ediyorum” dedi.