DOSABSİAD ve BUTGEM’in Dijital Dönüşüm Okulu’nda eğitimler başlıyor

17.Şubat.2022
Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İş İnsanları Derneği (DOSABSİAD) ile Bursa Tasarım ve Teknoloji Geliştirme Merkezi'nin (BUTGEM) hayata geçirdiği Dijital Dönüşüm Okulu’nda, iş dünyasına yönelik mart ayında başlayacak eğitimler için yol haritası oluşturuldu. Projeyle, 1 milyon istihdam açığı olan alanın ihtiyaç duyduğu nitelikli personel yetiştirilmesi hedefleniyor. 

DOSABSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfer Çevikel, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Eğitim Vakfı çatısı altında faaliyet gösteren BUTGEM iş birliğinde hayata geçirilen, Dijital Dönüşüm Okulu eğitimlerinin planlaması için alanında uzman isimler ile bir araya geldi. BUTGEM Genel Müdürü Hakan Neşeli ve DOSABSİAD Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı toplantıda, iş dünyasına yönelik mart ayında başlayacak dijital medya ve pazarlama ana başlığı altındaki eğitimler için yol haritası çizildi.

SERTİFİKA İLE YETKİNLİKLER BELGELENDİRİLECEK
Eğitime katılacak sanayicilerin dijital üretim ekosistemine dinamizm katarak, ekonomide yenilikçi ve stratejik trendlere hakim olacaklarını belirten Nilüfer Çevikel, “Endüstri 5.0’ın konuşulduğu bir dönemde ülkemizde dijital süreçleri yönetmek ve bu süreçlere yönelik stratejik adımlar atmak isteyen sanayicilerimizin sayısı her geçen gün artıyor. Ülkemizde alanında ilk olma özelliği taşıyan Dijital Dönüşüm Okulumuz, iş dünyamızın giderek daha da dijitalleşen iş süreçleri konusunda uzmanlaşmasını sağlayacak. Eğitim sonunda katılımcılara sertifika verilerek yetkinlikleri de belgelendirilecek. Yeşil dönüşümün yanı sıra küresel pazarda sanayicinin rekabet ortamında gücünü artırmasının yolu, mutlaka dijitalleşmeye çıkıyor. Yaklaşık 5 milyar dolar ihracatı olan ve ihracat oranı bakımından ilk 3’te yer alan DOSABSİAD’da böyle bir girişimde bulunmamız kaçınılmazdı. 60’ın üstünde Ar-Ge ve inovasyon merkezi bulunan bölgemiz, bu ekosistemin ana noktalarından biri konumunda. Dijitalleşme olmadan, bu başarıların sürdürülebilir olmayacağının bilincinde olarak, alanında doğru adres olan BUTGEM ile ortak aklın yolunda ilerlediğimiz için gururluyuz” dedi. 

İLK ÖĞRENCİLER SANAYİCİLER OLACAK
BUTGEM Genel Koordinatörü Hakan Neşeli de “Bursa sanayisinde dijital dönüşüm yansımalarının büyük çapta görüldüğü DOSABSİAD ile bu alana yönelik iş birliği yapmamız, yenilikçi teknolojilerin üretime entegre olması noktasında çok önemli bir adım. Sanayiciler ve dijital dönüşüm aktörleri arasında köprü kuracak okulumuzda, uzmanlar ve sanayiciler birbirlerinden çok fazla şey öğrenecek. Şimdiye kadar bin 100’ün üzerinde eğitim programıyla, 35 bini aşkın kursiyeri meslek sahibi yapan BUTGEM’de, nitelikli istihdama ciddi katkılar sağlayacak şekilde yeni iş birliklerine imza atacağız” dedi.