Güney Afrikalı Gençler BUTGEM’de Meslek Öğrenecek

  • BUTGEM - Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim Vakfı
  • BUTGEM - Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim Vakfı
  • BUTGEM - Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim Vakfı
  • BUTGEM - Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim Vakfı
20.Ocak.2017

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Güney Afrika Ankara Büyükelçisi Pule Malefane ile bir araya geldi. Mart ayında Güney Afrikalı bir grup gencin BUTGEM’de mesleki eğitim göreceğini belirten Büyükelçi Malefane, “BTSO’nun mesleki eğitimdeki tecrübesinden faydalanmak istiyoruz” dedi.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Güney Afrika Büyükelçisi Pule Malefane ve beraberindeki heyeti Bursa’da ağırladı. İbrahim Burkay, Türkiye’nin ihracatçı kenti Bursa’nın gelişmiş alt yapısı, dinamik girişimcileri ve yüksek iş kalitesi ile uygun yatırım ortamına sahip olduğunu söyledi. Dünyadaki 112 ülkeden fazla ihracat yapan Bursa’nın sanayi alanındaki tecrübesi ve kurulu üretim parkıyla Türkiye’nin marka kentlerinden birisi olduğunu dile getiren Başkan Burkay, BTSO olarak Bursalı firmaların ihracatını artıran ve rekabetini güçlendiren çalışmaları sürdürdüklerini kaydetti.

GÜNEY AFRİKALI GENÇLER 3 AY BUTGEM’DE EĞİTİM GÖRECEK

BTSO Başkanı Burkay, 180’den fazla ülkeye ihracat yapan Bursa için Afrika pazarının ayrı bir önem taşıdığını belirtti. BTSO Ticari Safari Projesi ve Küresel Fuar Acentesi Projesi ile Bursalı firmaları Güney Afrikalı birçok firma ile buluşturduklarını kaydeden Başkan Burkay, ticari ilişkilerin güçlenmesi için karşılıklı ticari heyet organizasyonların sürmesi gerektiğini belirtti. Mesleki eğitim alanında Güney Afrika ile işbirliği adımları attıklarını da belirten Başkan Burkay, Mart ayında yaklaşık 50 Güney Afrikalı kursiyere yönelik BUTGEM’de yazılım uzmanlığı, otomasyon sistemleri ve moda tasarım alanlarında 3 ay sürecek bir eğitim programı düzenleyeceklerini de sözlerine ekledi.

“İZ BIRAKACAK YATIRIMCI ARIYORUZ”

Güney Afrika Büyükelçisi Pule Malefane, Türkiye ile Güney Afrika arasındaki ticaret hacminin son 2 yılda 1,4 milyar dolardan 800 milyon dolara kadar gerilediğini söyledi. İki ülke arasındaki ticaretin yeniden artırılması gerektiğini ifade eden Büyükelçi Malefane, Türk firmalarını da yatırıma davet etti. “Güney Afrika’da iz bırakan yatırımcılar arıyoruz” diyen Malefane, Güney Afrikalı ve Bursalı yatırımcıları kurulacak ‘ülke masası’ etrafında buluşturmak istediklerini belirtti.

“BTSO’NUN TECRÜBESİNDEN FAYDALANMAYI İSTİYORUZ”

Güney Afrika ve Türkiye ilişkilerinin gelişmesinde BTSO’nun önemli bir köprü vazifesi gördüğünü ifade eden Malefane, Bursa’nın mesleki ve teknik eğitim tecrübesinden faydalanmak istediklerini de belirtti. Büyükelçi Malefane, BTSO ile 2016 Kasım ayında imzalanan iyi niyet protokolünün ardından Güney Afrika’dan bir grup kursiyerin Mart ayında BUTGEM’de mesleki eğitim göreceğini ifade ederek “Üretim ve sanayi alt yapısında bir marka olan Bursa’nın mesleki eğitim potansiyelinden Güney Afrikalı gençlerimizin de faydalanmasını amaçlıyoruz” şeklinde konuştu. 

GÜNEY AFRİKA İLE TİCARET YAPAN 125 BURSALI FİRMA VAR

Ziyaretin ardından Büyükelçi Malefane ve beraberindeki heyet, BTSO Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen ‘Güney Afrika Ticaret ve Yatırım İmkanları’ toplantısında Bursa iş dünyası temsilcileriyle buluştu. Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, BTSO olarak Afrika kıtasının parlayan yıldızı olan Güney Afrika pazarına yönelik iş gezileri de gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı olan Bursa’da 125 firmanın Güney Afrika Cumhuriyetine ihracat gerçekleştirdiğini ifade eden Duran, Kimya Ur-Ge Projesi kapsamında sektör temsilcileriyle 2017 yılı içerisinde Güney Afrika’ya bir iş gezisi gerçekleştirmeyi planladıklarını da sözlerine ekledi.

Güney Afrikalı Gençler BUTGEM’de Meslek Öğrenecek
Güney Afrikalı Gençler BUTGEM’de Meslek Öğrenecek
Güney Afrikalı Gençler BUTGEM’de Meslek Öğrenecek
Güney Afrikalı Gençler BUTGEM’de Meslek Öğrenecek